Оцінювати Проект рано, це можна буде зробити лише по ходу просування до Цілі. Одне знаємо точно — в багатьох своїх розробках ми помиляємося, і це нормально. Зате у нас є шанс вчасно визнати свої помилки і зробити з цього висновки. Поспішати з виправленнями, особливо під тиском критиків, теж не будемо: в історії були випадки, коли один мав рацію, а усі інші помилялися. Принцип роботи з критиками — «критикуєш — пропонуй»: напишіть своє бачення або повністю проект, ми з задоволенням його розглянемо.
Сама розробка проекту включає дуже багато психологічних моментів, вимагає немало вмінь, знань і досвіду, талантів, праці й обов'язкової складової — бажання. Якщо, наприклад, знань у якійсь області недостатньо, то є два варіанти: на кілька місяців обкластися книжками або якось викручуватися, скорочувати, спрощувати проект. Коли нам чогось не вистачало, ми вчиняли по-різному, тому деякі питання нікуди не зникли:
- базова концепція так і залишилася в окремих документах, навряд чи кожен буде читати її в такому вигляді;
- в Концепції потрібно шукати і затверджувати спільні світоглядні основи, оскільки свобода в організації дасть ті ж гіркі плоди, що дала свобода в країні;
- ніяких цифр щодо кількості потрібного для Проекту часу та ресурсів ми так і не визначили. Для того, щоб виховати людину в суспільстві, необхідно мінімум 20 років, але що нам такі цифри?
- наш План складається з паралельних пунктів та паралельних процесів, у той час як проекту потрібні послідовність і точність, потрібно, щоб він складався з підпроектів;
- методи дії, описані в Революції, мають різкий характер, не всім виконавцям такі сподобаються;
- немає якоїсь ідеї щодо захисту від дій противника, ми все поклали на еліту. При проектуванні будинку слід розрахувати його стійкість проти вітру, дощу, повеней тощо. У Проекті «Твереза Україна» — стійкість проти дій і провокацій алкомафії чи інших підозрілих структур.
Багато інших питань залишаються відкритими.
Проект — це дії, його розробка — це лише одне зроблене діло. Незважаючи на відкритість запитань, діяти згідно Проекту можна вже сьогодні. Принаймні хоча б якось використовувати його у своїй діяльності. Для цього не потрібно чекати, поки його вдосконалять, затвердять, приймуть рішення, куди його приткнути. А коли затвердимо, то оголошувати на весь світ, що ми переходимо на проектну форму діяльності, теж буде зайвим. Краще подбати про те, щоб цей перехід був якомога повнішим, бо обов'язково знайдуться люди, яким цікавіша процесна форма (діяльність без проекту) — друк календариків і розвішування прапорів (по суті, це сплячий режим).
Різкий перехід теж може негативно позначитися на ділі. І взагалі, ми не повинні стати явищем, що швидко спалахне і так само швидко згасне. Потрібно обійтися без гучних кампаній та різких ходів, нехай масове отверезнення виглядає природним явищем, поступовим і непомітним, щоб не дуже кидалося в очі. Врівноважена робота врівноважених активістів непомітно і надійно вестиме країну до тверезості, минаючи всі перешкоди і провокації. Таким чином, твереза Україна — наше світле майбутнє. Хто її такою зробив? Яка організація? Ніяка, народ сам протверезів, сам взявся за розум.
При сходженні на гору, коли сил уже немає і не хочеться йти, головне — не забувати переставляти ноги. Сунучи себе, в один момент ми побачимо, що до вершини не так вже багато й залишилось. І це додасть нам нових сил. То йти — то падати, то бігти — то сунутись — це наш режим діяльності. Будуть і провокації, і проблеми, і палки в колесах, і особливо у відкритому проекті. Засекретити його від супротивників ми не зможемо, так тільки нашкодимо собі. Зате ми об'єднані, а вони ні. Як вже зазначалося, чим більше ми альтруїсти, тим більше притягуємося одне до одного, єдність міцнішає. Алкомафії та іншому злу залишається нам тільки позаздрити, поняття альтруїзму їм невідоме, навколо прибутку та інших егоїстичних цілей немає єдності. Ми завжди будемо сильніші.
Цю силу служіння еліта цілком випробує у Проекті. І якщо з нею ми дійдемо до тверезої України, то це прямо означатиме вплив, а вплив — це влада. Вийде такий казус, що наші активісти мають вплив на суспільство, а Президент і Парламент такого впливу не мають. Побачивши, що отверезити Україну вийшло, альтруїсти відчують можливість впливати на будь-що, увійдуть в азарт. Недалеким стане той момент, коли вони будуть впливати на все, а Президент з Парламентом стоятимуть «для краси». При подальшому розвитку подій влада в Україні набуде принципово нової форми, керувати нами будуть такі ж працьовиті й віддані, як ми, альтруїсти. Як не крути, егоїстичним інститутам влади вже зараз приходить кінець, все одно на заміну прийде щось нове.
Ми не випадково так далеко зайшли, оскільки від початку наш Проект мав ціль далеко за межами тверезої України, хоч і не прописував цього. Проміжна ціль не секретна — постійний рух усіх до досконалості: питущий нехай стає тверезником, тверезник нехай стає активістом, активіст нехай тренує якості еліти і так далі, досконалості немає меж. Тому нехай туди рухається і країна в цілому. Для чого? Постійний рух до досконалості людям і країні потрібен для того, щоб не деградувати, ось і все. Або туди, або сюди, на місці ніхто не стоїть. Самовдосконалення потрібне ще й для того, щоб з байдужістю спостерігати, як на нашому ділі заробляють гроші і йдуть до влади «ліві» люди. Щоб самому не захотіти вигоди чи влади, щоб не зірватися. З часом, коли «Твереза Україна» набере розмаху, це буде велика спокуса; через неї багато організацій полягло.
А щодо інших питань, тверезому розуму підказувати не потрібно. Як показує картина нашої організації, багатьом тверезникам притаманне щось спільне: ведення здорового способу життя, духовний і моральний розвиток, жага до правди, оволодіння тілом, професійний ріст, дружні стосунки між собою, контроль у різних життєвих ситуаціях — як особистих, так і в житті суспільства, любов до Вітчизни, соратників, усіх інших людей, їх захист, самовдосконалення, самоосвіта, порядок у сім'ї, відродження сімейних цінностей, культурний розвиток. Тверезники розуміються на політиці, слідкують за своїм харчуванням, врівноважені, саможертовні, їм властива взаємовиручка. Не вживають і не нюхають таблеток чи іншої хімії, уникають всього, що може спричинити спотворення реальності, в т. ч. руйнівної музики, аудіонаркотиків, серіалів, фільмів, мрій. Не роблять аборти. Не дивляться телевізор. Не переглядають газет, журналів чи відеозаписів, які мають розважальний характер, висвітлюють лише негатив або людські вади. Вважають за ненормальність і всіляко противляться одностатевим збоченням, ювенальній юстиції, дошлюбним статевим стосункам. Не п'ють кави, не їдять м'яса, не емоційні, не крадуть, не вживають нецензурних слів, не вступають у секти... Тверезникам властивий пошук і передача дітям всього прекрасного, справжнього, реального — любові, самореалізації, щастя...
Дух такого самовдосконалення можна відчути на Всеукраїнському з'їзді тверезників. Там — свого роду модель тверезої України, маленька країна, в якій хочеться жити. З цієї країни народиться велика твереза країна, сильний здоровий народ з гірким досвідом і унікальним імунітетом. Ясна річ, цей самий імунітет передаватиметься й іншим народам, людина нарешті позбудеться свого давнього заблудження на Землі — вживання алкоголю.
А поки що — наш будинок горить. Зараз ми не маємо права виясняти, хто є хто і хто правий, немає часу сперечатися на світоглядному рівні. Нормальне явище — суперечки щодо Проекту, вони не повинні відбивати бажання працювати і рухатися в напрямку Цілі. Якщо погляди не сходяться, то слід робити по-своєму, і це може позитивно позначитися на ділі. Час покаже, хто є хто.
Хто нам за це хоча б скаже «дякую»? Хто бачив пригнічену дитину через п'яних батьків, тому мотивів шукати не потрібно. Тому, кому що. Вкрасти у нас і зареєструвати назву «Твереза Україна»? Будь ласка. Заробити грошей? Без питань. Пробратися до влади? Щасливої дороги. Стати головою, потрапити в телевізор, прославитися в газетах, отримати похвалу, репутацію — усе беріть. Собі ж ми залишаємо найцінніше — служити народу.
4 липня 2013 р.