Деякі методи виховання тверезників потребують від нас використання певних інструментів, якихось ресурсів, влади та іншого. У всьому цьому наборі інструментів є бажані, є обов'язкові, є ті, на які можна покластися, і ті, які зможуть лише прискорити рух до Цілі. Допомогти Проекту можуть і люди, деякі більше, деякі менше, а загалом всі. Це спільна справа, але примушувати ми не хочемо і не можемо, при нашому бажанні можемо лиш когось попросити щось зробити заради Цілі. Проект «Твереза Україна» повністю незалежний, він покладається лише на своїх вірних виконавців, але сподівається на допомогу всього населення. Якщо такої допомоги не буде, а буде лише супротив, ми все одно дійдемо до своєї Цілі, просто допомога змогла б цей рух прискорити, особливо допомога деяких.
Як матеріальна база, як надійний інструмент, як віддані Проекту люди виступаємо ми — виконавці Проекту, з нами наші власні ресурси, таланти, можливості. Додатково можна використати й щось інше, або ж дати можливість попрацювати на благо Вітчизни і комусь іншому. Дивлячись на Рівні методів, можна скласти приблизний список інструментів, що можуть нам допомогти.
Системи та різні структури:
- телебачення;
- ЗМІ;
- інтернет;
- громадські та релігійні організації;
- церкви;
- державні органи;
- інститути державної влади;
- кіномайстерні, кіностудії, відеостудії;
- рекламні агентства;
- друкарні;
- інші структури.
Окремі люди:
- художники;
- письменники;
- ресурсні люди (фонди);
- впливові люди;
- дизайнери (дизайнерські студії);
- вебмайстри (студії веб-програмування);
- директори, ректори;
- інші люди.
Обираючи інструменти, ми будемо спиратися на їх здатність нести, передавати або підсилювати нашу інформацію.
Телебачення. У нас в цьому є і позитивний, і негативний досвід. Як правило, коли працівники телебачення зацікавлені самі, запрошують самі і задають запитання самі, то все вдається, виступ досвідченого активіста приносить багато користі ділу. Якщо ж ініціатива наша, якщо ми просимо, якщо самі несемо свої ролики чи будь-що ще, тоді діло провалюється, користі приносить надто мало в порівнянні з витраченими зусиллями. Як інструмент воно може використовуватися нами у першому випадку; в усіх інших потрібно зважити всі «за» і «проти».
Телебачення давно стало інструментом маніпуляцій у руках тих, хто, як мінімум, не на нашому боці. Через це користуватися ним дадуть рівно стільки, скільки можна з точки зору противника. При такому розкл´аді нам слід остерігатися провокацій з нашою участю, вистачить того, що вони будуть і без нашої. Окрім цього, телебачення сьогодні орієнтується на прибуток; приб´уткові, у свою чергу, потрібні телеглядачі; телеглядачам цікаві провокації, шоу, скандали та інші нечистоти. Щоб не влипнути в таку багнюку, її потрібно обходити; просто прийти і розказати про шкідливість алкоголевживання навряд чи вдасться.
Програм про шкідливість продуктів харчування море, про вплив алкоголю — практично жодної. Не сильно говорять і про алкоголізований стан країни. Якщо «Твереза Україна» продовжуватиме підривати авторитет телебачення, то з часом може статися так, що тверезникам народ дійсно повірить. І тоді, аби не втратити аудиторію, почнуть розказувати: може, не зовсім правду, але почнуть.
ЗМІ. Інші засоби масової інформації включають у себе широкий і різноманітний пласт, тому чогось загального від ЗМІ чекати даремно. Багато з них починають про щось говорити вже тоді, коли про це говорять у суспільстві.
Інтернет. Сьогодні соціальні мережі дають змогу не тільки розміщувати інформацію, а й у рази підсилювати її. Єдина умова — потрібно, щоб така інформація була цікавою користувачам. Втім, як і по телебаченню, просто так у мережі не дуже цікаву, але корисну інформацію побачить невелика частина користувачів. Збільшити цю долю можна за рахунок наполегливої праці. Перевага інтернету якраз-таки в тому, що будь-яка направлена туди енергія не пропаде марно, а в тій чи іншій мірі принесе результат. Способів нести, передавати і підсилювати інформацію незалежно від окремих особистостей там купа, потрібно лише навчитися їх правильно використовувати та створювати відповідну інформацію.
Інтернет — це єдиний інструмент, на який ми можемо покластися, оскільки за всіма іншими системами і структурами стоїть якась людина або вузьке коло людей, а люди ці далеко не завжди підтримують нас у поглядах.
Громадські організації. Тверезі громадські організації в Україні є, навіть є такі, що займаються тверезницькою діяльністю. В плані тверезості їх діяльність, зазвичай, вище гасел не сягає, і в принципі це — нормальне явище. Вони в цьому питанні не спеціалісти, звідки у них можуть взятися знання глибші? На їхнє прохання наш обов'язок — дати ці знання, але вкладати в інші організації свої сили для того, щоб потім використати їх як інструмент підсилення інформації, не варто. По-перше, будь-яка штампована організація буде займатися діяльністю під своїми прапорами, отримувати з цього якусь вигоду, коефіцієнт корисної дії буде близьким до нуля. По-друге, сказати таким же, як ми, активістам, що ми збираємося використати їх як інструмент, ми не зможемо, доведеться маніпулювати. Щоб не впасти до такої низості, залишимо їх у спокої. Зрештою, розмахувати прапорами і транспарантами, цим показувати громадське невдоволення, громадську думку, показувати, що за тверезість виступає не тільки «Твереза Україна» — теж потрібне діло.
Ті організації, які дійсно зацікавлені в тверезій Україні, самі братимуть у нас досвід та інформацію і діятимуть згідно Проекту. Ми завжди раді працювати з такими пліч-о-пліч.
Церкви та релігійні організації. Як інструмент для тверезницької діяльності вони зовсім нікудишні, бо окрім суспільної користі в питаннях тверезості орієнтується ще й на залучення людей до своєї релігії. Дуже рідко можна побачити дії і матеріали чисто антиалкогольного змісту, в яких немає ні адрес, ні посилань, ні назви. Пов'язувати тверезість з Богом та заповідями — це їх обов'язок навіть у Проекті, але не такими методами. Тут — як і в організації: або займатися отверезненням, або збільшувати кількість активістів. А якщо потрібно отверезити, то адресу храму нехай людина обирає сама, якщо захоче.
Все ж потрібно віддати належне тверезим церквам, завдяки ним маємо хоч невелику долю релігійних тверезників. Щоб цю долю збільшити, довелося б проповідувати тверезі релігії або доводити гріховність алкоголепиття у нетверезих, як ми писали в Цілі. Таким займатися не будемо, але Церкву як спільноту людей можна використати для передачі, обміну і підсилення інформації всередині її самої. Це позитивно відіб'ється на всіх: питущих вірян зробить тверезниками, а тверезим дасть більше інформації, так що вони вже будуть тверезниками не тільки релігійними.
Державні органи. Інформаційно допомогти таким ми завжди раді, а змусити працювати на Проект не вийде. Парадокс у тому, що наша інформація без логотипів більше претендує на звання державної, ніж їхня: ця зараза розповсюдилася і на них. Взагалі, зараз чи не всі державні структури змушені займатися саморекламою, показувати таким чином, що вони працюють.
Допомагати нам у чомусь вони будуть лише тоді, коли нашу «екстремістську» інформацію засвоїть значна частина населення. При бажанні можуть багато в чому допомогти і зараз, ще більше можуть зробити самі, але бажання їх часто розбиваються об власні питтєві установки та накази зверху.
Інститути державної влади. А зверху у державних органів ті ж інститути влади, про які ми вже багато писали.
Комерсанти. Кіномайстерні, кіностудії, відео- та інші студії, рекламні агентства, друкарні та інше — всі комерційні організації безкоштовно працювати не будуть. Якщо сильно попросити, то як альтруїстичній організації можуть лише надати знижку. Активувати комерсантів можна лише прибутковим ділом.
Фонди та спонсори. Маючи Проект, можна спробувати, але лише на умовах, описаних в Економічному способі, щоб нам потім не довелося вдавати з себе злиденних, ховати свої золоті годинники та інше.
Населення. Активність населення прямо буде залежати від кількості тверезників. Бо є тверезники пасивні, а є і активні, які вступати в якусь організацію не хочуть, але час від часу проводять якусь роботу серед знайомих. Добре, якщо серед таких тверезників опиняться директори, ректори, художники, письменники, впливові люди або люди, які працюють у вищенаведених структурах.
В основному, всі ці люди і структури пливуть за течією або йдуть, куди вітер дує. Змусити вітер подути в інший бік ми, звичайно, зможемо, от тільки люди ці так і залишаться немічними корабликами без вітрил. Наш Проект у відкритому доступі, хто захоче, той на ділі зможе довести протилежне.
В діяльності, особливо при використанні інструментів, не будемо поспішати обґрунтовувати словами свою правоту; ідеальний варіант — коли у нас самі просять диск, просять виступити, задають запитання. Без фанатизму, пам'ятаючи головний принцип лікування в медицині — не нашкодити. Дуже обережно слід пропагувати тверезість серед своїх родичів, друзів і знайомих: якщо на нас почнуть дивитися, як на фанатика або члена якоїсь секти, то краще для Проекту від цього не буде. Так ситуація виглядає і в широкомасштабній пропаганді: коли активісти своїми діями трохи «переборщать», то з'явиться зворотній ефект — у головах людей будуть лише думки «скільки їх вже розвелося», «хтось же їх фінансує» і т. д.
Оскільки «зелене світло» нам поки що тільки в інтернеті, то потрібно «на всі гроші» скористатися цим, захопити інтернет повністю, в т. ч. соціальні мережі. Не свою сторінку «ВКонтакті» заляпувати так, що від нас відвертаються всі друзі, а працювати розумно, орієнтуючись на різні групи, на ті, що з тверезістю ніяк не пов'язані. Саме такий, виважений підхід слід розуміти, коли ми кажемо «закидуємо інформацію в інтернет».