Образ

Будь-який проект має свою кінцеву ціль, власне для цієї цілі він і існує. Проект служить їй, і є нормальною та послідовність, коли спочатку з'являється ціль, а потім проект, який є процесом слідування до неї. Проект опирається на ціль, на неї ж і орієнтується. Так і у нас: ціль носимо в собі вже не один рік, тепер буде і Проект.

У Концепції ми зазначили, що початком для утворення тверезницького руху в Україні стали двоє або більше людей, які об'єднали свої дії, маючи спільну волю до утвердження тверезості. Не виключено, що над ціллю такої роботи ніхто й не замислювався, а якщо і замислювався, то, напевне, кожен бачив цю ціль по-різному. Досі деякі з нас направляють свою волю інтуїтивно, керуючись внутрішнім чуттям та деяким уявленням про кінцевий продукт нашої діяльності.

Пізніше, в Ідеології, було сформульовано загальну для тверезницького руху ціль: «Цель трезвенного движения заключается в отрезвлении общества, т. е. воспитании в нём трезвенного мировоззрения, а следовательно — и сознательно трезвого состояния». А також дано її образ: «Мы хотим, чтобы жить трезво в обществе стало такой же нормой, как чистить зубы или мыть руки перед едой. Чтобы отношение к алкоголю стало таким же, как к моющим жидкостям, прочим средствам бытовой химии или строительным материалам».

Отже, якщо на мить уявити себе лише виконавцями Проекту, то замовник:

  • поставив нам ціль — свідомо тверезе суспільство;
  • дав її образ;
  • дав Концепцію.

Наша задача як виконавців Проекту:

1) розробити План згідно Цілі, образу і Концепції, враховуючи потрібні деталі (теоретична діяльність);
2) виконати все згідно цього Плану (практична діяльність).

Перше, що належить зробити в таких умовах, — детальніше розібрати Ціль, щоб мати її не в трьох словах і не в образі, а чітко прописаним текстом.

З огляду на Ціль та її образ нам ясно далеко не все. Перше, що ставиться під питання, — поняття про суспільство. Саме по собі поняття «суспільство» зрозуміле, але воно нам не підходить, оскільки дуже відносне і розмите для Проекту. Для одних суспільством може бути цілий світ, для інших — вузьке коло людей. Щоб уточнити це питання, звернемося до «замовника».

Неодноразово серед нас звучала думка, що «Твереза Україна» є не просто красивою назвою організації, а безпосередньо ціллю: твереза Україна. Використавши цю ідею, намалюємо чіткий контур Проекту щодо місця — кордон країни Україна. Від свідомо тверезого суспільства фокусуємося на свідомо тверезій Україні. Існує ще багато причин, чому ми обрали кордон України, в основному самих по собі зрозумілих.

Чому саме твереза Україна, а не розумна, свята і т. д., пояснювати теж буде зайвим. А от на рахунок того, чому саме свідомо твереза, можуть виникнути запитання. І хоч відповіді на ці запитання можна знайти в Концепції, все ж варто їх озвучити тут.

Під тверезою Україною завжди мається на увазі деякий стан її жителів — тверезий. Наша Концепція чітко визначає поняття тверезої людини. Повторимо визначення з Словника.

«Тверезник (твереза людина) — людина, яка не має алкогольної запрограмованості (а також програм на вживання інших наркотиків), а отже ні за яких обставин не вживає алкогольних сумішей, тютюну та інших наркотиків. Тверезник вирізняється здоровою розсудливістю, свободою від ілюзій, самообману, керується у своїх вчинках, судженнях вимогами розуму, здорового глузду. Крім того, що сам не вживає одурманюючі речовини, він не пригощає ними інших, відстоює свій тверезий світогляд. Г.А. Шичко, який одним із перших почав класифікувати людей на тверезників і нетверезників в залежності від свідомості та наявності в ній алкогольної або тверезницької запрограмованості, виділяв чотири групи тверезників: природні тверезники, релігійні тверезники, розсудливі тверезники і свідомі тверезники». Пізніше вже інші автори додали, що існують також совісні тверезники; більш того, такий розподіл людей на групи нечіткий, одна людина може належати відразу до кількох груп.

«Тверезник природний — людина, все своє життя вільна від тютюново-алкогольно-наркотичної запрограмованості та отруєння тютюново-алкогольно-наркотичними отрутами».

«Тверезник релігійний — людина, яка не володіє науковими знаннями про алкогольну проблему, але утримується від спиртного переконаністю у гріховності його вживання, навіяною з дитинства (в ісламі, буддизмі, індуїзмі, вішнуїзмі та інших тверезих релігіях)».

«Тверезник розсудливий — тверезник, так само як і релігійний, тверезо запрограмований, але на основі не містичних, а невеликого обсягу наукових знань; у частині випадків — за допомогою клятви або обітниці не пити».

«Тверезник свідомий — тверезник, який добре знає алкогольну проблему і осмислено, на основі достатнього запасу наукових знань обрав тверезий спосіб життя».

«Совісний тверезник — людина, яка живе тверезо, тому що жити по-іншому їй совість не дозволяє. Жити по-іншому — це погано, аморально, соромно».

Здавалося б, зовсім не важливо, з яких саме тверезників повинна складатися твереза Україна, адже фактично усі вони не мають алкогольної запрограмованості. Розберемося у цьому питанні, спираючись на поставлену нами кінцеву ціль.

Природні тверезники. На перший погляд, природні тверезники найкраще підходять для нашої цілі — хоча б тому, що їм навіть у голову не приходить думка про те, що розчини етанолу можна заливати у свій організм. Але наш Проект передбачає тверезість лише в межах України. Немає ніяких підстав сподіватися на те, що до того часу весь світ стане тверезим сам по собі. Це значить, що наша Батьківщина, ставши тверезою, може так і залишитися серед «компанії» питущих країн. Ті, кому вже довелося виховувати у тверезості своїх дітей, добре знають, чим небезпечна нетвереза компанія для ще не зовсім сформованої дитячої свідомості. Взагалі-то, кожна людина народилася тверезою, і саме таке п'яне оточення програмує її на самоотруєння, забирає природну тверезість. Висновок вже давно зроблений досвідом тверезницького руху: природна тверезість (хоч і є нормальним станом людства) безсила проти пропаганди. В такому випадку батьки намагаються відгородити чадо від лихого, у рідкісних випадках дитина сама зрозуміє, що «водитися» з такими товаришами далеко не на користь.

Якщо у випадку з дитиною це ще було можливим, то у випадку з країною все зовсім не так. В епоху стирання кордонів, глобалізації, утворень різних союзів, блоків і альянсів така ізоляція що далі, то більш неможлива. І особливо тут потрібна була б ізоляція інформаційна, а в епоху інформаційних технологій її немає не те, що між сусідніми державами, а й між континентами. З появою інтернету контролювати вприскування зарази в країну — все одно, що гасити полум'я жменьками піску або вичерпувати воду друшляком. Вже не говорячи про наявність різного роду ефірного, кабельного, супутникового телебачення та про нові тотальні інформаційні системи.

Тверезники природні — це люди, котрих просто не зачепила п'яна програма. Саме тому таких сьогодні відносно мало, адже не є новою закономірність: чим ширша пропаганда, тим менше природних тверезників. Ми довели, що в майбутньому повністю перекрити шляхи алкогольної пропаганди до свідомості незахищеного українця неможливо, якщо не отверезити весь світ. Такої цілі (отверезити світ) ми не ставили, а значить для цього Проекту результат у 100% тільки природних тверезників є немислимим, а якщо якимось чудом і досяжним, то у складених умовах таке щастя триватиме недовго. Знову піде «промивка» людської свідомості «нешкідливими» дозами, як наслідок — алкоголізація і черговий номер тверезницького руху.

Свідомі. Вище ми навели неповне визначення свідомих тверезників. Повне визначення за собріологічним словником передбачає ще й надійність, професіоналізм та активну діяльність у тверезницькому русі, хоча далеко не завжди людина, яка обрала тверезість на основі наукових знань, стає активістом.

«Свідомі тверезники — особливо цінна частина населення, їх не можна спокусити спиртним, вони принципові, є носіями тверезницької думки, добровільно пропагують тверезість, доброзичливо, співчутливо ставляться до питущих, алкоголіків вважають не покидьками суспільства, а жертвами питущих і в міру можливостей намагаються допомагати їм (Г.А. Шичко). Свідомі тверезники знайомі з прийомами і методами програмування на отруєння тютюново-алкогольно-наркотичними отрутами і вільні від тютюново-алкогольно-наркотичної запрограмованості, є прикладом тверезого способу життя, борцями за встановлення тверезості в країні та світі. Членами Союзу боротьби за народну тверезість та Міжнародної Академії Тверезості є, в основному, свідомі тверезники» (Словник).

Тобто це абсолютно те, що потрібно Україні зараз для того, щоб тверезіти, і те, що постійно потрібно буде в майбутньому для захисту від зовнішніх інформаційних атак. Багато з нас до теперішнього часу вже знають на власному досвіді, хто такий свідомий тверезник: умовно кажучи, алкогольна пропаганда на нього діє рівно у протилежному напрямі. Отверезивши Україну, такий дбатиме про її збереження, ще й візьметься за встановлення тверезості у світі.

Релігійні. Надійність релігійних тверезників нічим не менша, ніж надійність свідомих. Навпаки, будь-який факт можна спростувати, в той час як похитнути віру майже неможливо. Якщо алкоголевживання розуміється віруючими як гріх (що в перекладі означає — «помилка», «промах»), як порушення заповіді, то на таких людях дуже довго стоятиме тверезість. Прикладом цього є мусульманські країни.

В Україні немає достатньої кількості релігійних тверезників, нам довелося б проповідувати тверезі релігії, або доводити гріховність алкоголепиття в усіх інших. Але ні в організації, ні в Проекті ми не можемо поставити таку ціль, це призведе до розколів «Тверезої України», так і не давши позитивного результату. Не дарма наша Концепція забороняє нав'язування власного світогляду іншим учасникам руху. Але ми не виключаємо ці варіанти на рівні активіста чи окремої організації.

Совісні. Пропаганда безсила і проти совісних тверезників, але рівно настільки, наскільки чутливою до зла є людина і наскільки довго вона залишається у такому стані. А наша робота по вихованню таких тверезників буде обмежуватися маханням транспарантами з закликами типу «прислухайтеся до голосу своєї совісті».

Розсудливі. Благонадійність розсудливих тверезників теж розглянемо. До них відносяться такі:

  • що дали клятву чи обітницю тверезості з якоїсь причини;
  • хто тверезий лише тому, що патріот, спортсмен, тому, що модно;
  • ведуть здоровий або духовний спосіб життя і тверезість розглядають лише як придаток (або обов'язкове вкладення) до цього;
  • хто свій вибір зробив лише на основі побачених жахіть (наслідків алкоголевживання) у сім'ї чи в суспільстві;
  • всі інші, хто за допомогою лише розмірковувань і роздумів (розсудливості) назавжди вирішив обрати для себе тверезий спосіб життя.

Як видно, серед розсудливих тверезників є як цілком надійні, так і зовсім ненадійні (ті, що слідують моді, наприклад). Та й виховати таких відносно легко, часто вони самі стають тверезими в силу деяких обставин.

Але розсудливість навіть надійних обмежується їхнім життям. Скажімо, те, що свого часу вразило батька, на словах сину він як слід не передасть. А дехто взагалі не зможе пояснити, чому живе тверезо, оскільки в основі їхньої тверезості лежить щось мінливе, непостійне, модне і актуальне лише у свій час. Не передається на дітей і клятва чи обітниця.

Цього не скажеш про свідомих тверезників. Якщо ці люди «є прикладом тверезого способу життя, борцями за встановлення тверезості в країні і світі», то тим паче у своїй сім'ї. Отже, свідомі тверезники — не тільки найкращий «матеріал» для будування тверезої України, а й єдиний надійний для збереження тверезості на всі наступні покоління. Зробивши один раз «щеплення», наша Вітчизна назавжди буде мати імунітет проти алкогольної інфекції.

Для України, як і для Проекту, було б ідеальним результатом, якби населення складалося виключно зі свідомих тверезників. Пам'ятаючи про те, що ціль повинна бути досяжною, перевіримо можливість такого в природі.

Тверезник свідомий — тверезник, який добре знає алкогольну проблему і осмислено, на основі достатнього запасу наукових знань обрав тверезий спосіб життя. Тобто, перше, що необхідно для свідомої тверезості — знання, друге — вибір (на основі цих знань) на користь тверезого життя.

1. Навіть теоретично дати такі знання можна далеко не всім, наприклад малим дітям, пристарілим, деяким хворим. А якщо немає знань, то це вже буде який завгодно тверезник, але не свідомий. Плюс велика частина людей, які просто не в змозі вмістити такі знання.

2. Стосовно вибору ще цікавіше. Кожна людина має внутрішню свободу вибору, над якою владна лише вона сама, більше ніхто і ніщо, ніякі обставини. Від цієї свободи залежить, куди людина направлятиме свій вибір. Найбільш проінформована у питаннях тверезості та алкоголевживання людина в світі може зробити вибір на користь алкоголізму, і навпаки. Це стосується як свідомої тверезості, тверезості взагалі, так і будь-якого питання. Така природа людини, і справа тут не в запрограмованості.

Багато великих проектів та ідей в історії зазнали невдачі саме через те, що у своїй ідеології не врахували законів людської природи. Ми знаємо, що тверезість — це природний стан людини. І ми не наступимо на ті ж граблі, якщо врахуємо людську внутрішню свободу вибору та інші важливі природні закони.

Підсумовуючи ці два пункти, зробимо висновки:

  • твереза Україна не може складатися виключно зі свідомо тверезих людей;
  • твереза Україна не може складатися навіть виключно з тверезих людей.

Можна сподіватися, що вибір на користь тверезості буде зроблено усіма свідомими громадянами України, але неприпустимо на це розраховувати. Точно так само ми не можемо розраховувати на те, що таких буде більшість.

Якщо свідома частина суспільства твереза, то через деякий час неодмінно буде тверезою і несвідома частина, тобто діти (будуть природними тверезниками), хворі й пристарілі. Але що робити з тим фактом, що не всі свідомі люди захочуть стати тверезниками? Якщо політичним методом застосувати до них сухий закон, то це означатиме наявність у країні якогось відсотка (нехай від 1% до 99%) стримаників. Виходить, кінцевим результатом нашої ідеально зробленої роботи може бути лише якась частина тверезників (свідомих, природних, релігійних, розсудливих та інших), частина непитущих, тобто стримаників, і частина питущих. І нічого з цим не поробиш. За вченням деяких релігій, на внутрішню свободу вибору людини не може вплинути навіть Сам Бог, якщо і не погоджуватися з цим — суть не змінюється.

Тоді у нас три шляхи:

  • виховати свідомих та інших тверезників, а тих, хто не піддається вихованню, залишити в спокої, посилаючись на їхню внутрішню свободу вибору;
  • виховати свідомих та інших тверезників, а до тих, хто не піддається вихованню, застосувати жорсткі зовнішні обмеження;
  • забрати в людей можливість вибору алкогольного життя.

Одразу зазначимо, третій пункт наведено лише для того, щоб показати ситуацію, в якій людська свобода вибору не має ніякого значення. Наприклад, людина народилася і прожила все своє життя в ідеально тверезому середовищі. Протягом всього цього життя їй навіть у думці не приходило вживати алкоголь, вона ніколи такого не бачила, не чула і не знає, що таке можливо. Ця ситуація означатиме відсутність вибору між життям тверезим і життям алкогольним, залишивши тільки тверезе. Забезпечити таке оточення для окремої людини дуже важко, що тоді говорити про Україну з її відкритими кордонами?

Йти першим шляхом — означає нічого кардинально не змінити. Так ми залишимо право не тільки вживати алкоголь, а й право на діяльність алкогольної мафії, на пропаганду і таке інше. Чи можна буде назвати таку країну тверезою? Тому ми змушені обрати другий шлях: виховати максимум свідомих тверезників — надійний фундамент майбутньої тверезої України, еліту тверезості. Пасивність та неспроможність великої частини людей охопити нашу Концепцію призведе до виникнення середнього класу — релігійні, розсудливі, совісні, природні, пасивні та інші тверезники. А до тих, хто свідомо обрав алкогольне життя, застосувати жорсткі зовнішні обмеження, приблизно такі, які зараз застосовуються до інших наркотиків.

Звичайно, зараз наша ціль виглядає надто теоретичною, а на практиці все не так просто. Хоч нижче ми розглянемо її детальніше, та все одно усіх моментів не врахуємо; кожному, хто працюватиме в цьому Проекті, доведеться розмірковувати і радитися з іншими виконавцями.

http://tvereza.pro

13.06.2014 | 512 | Ціль | admin
КОМЕНТАРІ (0):
omForm">
avatar