Еліта

З огляду на поставлену нами Ціль ми орієнтуємося на довготривалий результат, твереза Україна на 2 роки нас не влаштовує. В іншому випадку ми уподібнилися б Ніф-Ніфу з казки «Троє поросят», який побудував свій солом'яний будиночок швидко і легко. Досі не існує таблетки тверезості ні для людини окремо, ні для суспільства в цілому, а якщо й існують, якраз-таки є «солом'яним будиночком». Як казав один соратник, якщо хочеш за п'ять хвилин отримати тверезість, то на п'ять хвилин її і отримаєш. Саме це показує практика отверезнення людини і практика отверезнення суспільства.

В цьому Проекті ми жертвуємо всім: часом, ресурсами, зусиллями, методами — лиш би наш «будинок» був на фундаменті, мурованим і побудованим за всіма правилами. Щоб тверезість стояла, як міцна фортеця, протягом наступних поколінь, а П'ятий тверезницький рух був останньою «будівельною бригадою», яка завершить будівництво цієї фортеці. Все це не діло наших смаків і бажань, а єдиний правильний варіант проти вовка-алкоголізму. Коли солом'яні та дерев'яні хатини порозлітаються, всі бігтимуть у цегляну.

Еліта тверезості. Інколи тверезість називають ідеєю, але нормальний стан людини на ідею не тягне, це щось значно простіше і природніше. Ідеєю може бути паровий двигун, твереза Україна, та аж ніяк не сама тверезість. Втім, коли алкоголепиття досягло такого рівня, стає можливим і такий абсурд. З цього абсурду можна взяти одне: для тверезості, як і для будь-якої ідеї, потрібна еліта, саме вона складає фундамент ідеї. Під елітою мається на увазі не загальна якась політична еліта, не особи з десятьма вищими освітами, а саме люди, на яких стоїть ідея, еліта тверезості. В інших питаннях, і тим паче в матеріальному становищі, людина може бути звичайним простаком, працювати двірником, копати грядки, нічого не тямити в політиці, але в питаннях тверезості бути найбільш освіченою, елітною людиною. Як без лікарів немає медицини, так без еліти немає ідеї. Еліта — це свого роду спеціалісти, немає еліти — немає фундаменту, немає фундаменту — ідея приречена на провал.

Варто лише ворожим силам професійно розкритикувати ідею, вдарити по ключовим точкам, висміяти її і таке інше, як від ідеї залишиться лише погана слава. Будь-яка ідея без еліти перетворюється на набір міфів, яка б за нею не стояла наукова робота чи ціле вчення. Тут навіть ворожої руки не треба прикладати. Очевидно, це справедливо не лише щодо ідей, а й щодо багатьох соціальних явищ, зокрема тверезницького руху. Якою б логічною і науковою не була собріологія, якщо не стане людей, які втілюють ці знання в життя, вона опиниться на згарищі.

Для того, щоб тверезість у суспільстві не була остаточно затоптана, і тим більше — щоб процвітала, необхідна наявність у цьому суспільстві відповідної еліти тверезості. Ніхто крім еліти не зможе відгородити тверезість від дії ворожих та дурних сил, від алкогольної мафії, підтримувати її у квітучому стані. Скажімо, якщо в суспільстві поширюватиметься чергова, спеціально заточена під народну масу доза брехні та псевдофактів проти тверезого способу життя, то зашкодити такому тотальному обману зможуть лише компетентні активні люди.

В Цілі ми написали, що такою елітою можуть стати свідомі тверезники в широкому розумінні, тобто ті, хто не лише обрав тверезість на основі наукових знань, а й займаються активною тверезницькою діяльністю, знайомі з прийомами і методами програмування на отруєння і т. д. Слід додати, що будучи постійно в темі і працюючи заради отверезнення, вони з кожним днем набувають нового дорогоцінного досвіду.

Усе воно так, тільки в такому разі виходить, що еліта сформована і вихована виключно на наукових знаннях. Це звичайно, краще, ніж на псевдонаукових, але в епоху інформаційних воєн відрізнити перше від другого буде дедалі важче. До того ж, окрім наукового, обман з боку маніпуляторів проводиться одночасно на інших світоглядних рівнях. Як машиніст не зможе посадити літак, так свідомий тверезник не зможе дати відсіч маніпуляторам на релігійному чи історичному рівні (у питаннях, що стосуються тверезості). Звісно, якщо такого тверезника можна віднести лише до свідомих тверезників. На практиці ж таке буває рідко.

На практиці майже не буває виключно свідомих тверезників: зазвичай це тверезник ще одночасно й релігійний, розсудливий, природний, патріот, спортсмен і т. д. Шлях переходу від однієї якості тверезника до іншої у всіх дуже різноманітний. Буває, що до свідомої тверезості додається патріотизм, а буває і навпаки — до свідомої тверезості йдуть через патріотизм. Усе це ми ведемо до того, що якість фундаменту не обмежується самою лише свідомою тверезістю, навіть у широкому розумінні. Фундамент майбутньої тверезої України повинен бути більше, ніж надійним, і тут важливу роль відіграє не так кількість, як якість. Коли ми детально розбирали Ціль, то окрім свідомих вказували на надійність релігійних та деяких розсудливих тверезників. Отже, якщо еліта покликана бути міцним фундаментом, то до неї можуть увійти і активні свідомі тверезники, і релігійні, і розсудливі, і совісні, але буде ще краще, якщо еліту складатимуть люди, що є одночасно активними свідомими, релігійними, розсудливими і совісними тверезниками. Тобто ще кращим фундаментом для тверезої України буде той фундамент, який складатиметься з активістів-тверезників, що є одночасно вірними патріотами, людьми духовними, науково освіченими, спортсменами, мислячими і т. д. Якщо до цього всього додати ще й інші хороші людські якості, то фундамент може набути стальних властивостей.

Іншими словами, краще свідомого тверезника може бути лише свідомий тверезник, який не вживає алкоголю ще й тому, що любить свою Вітчизну, або вірний своєму Богу. Бо там, де правду не зможе довести наука, там тверезість триматиметься на любові та вірі.

Еліта тверезницького руху. Завдання еліти — не лише за будь-яких обставин витримати психологічний та інформаційний натиск, а й за будь-яких обставин діяти. Можливість людини робити вибір незалежно від певних обставин називається свободою волі. Наявністю свободи внутрішньої людина відрізняється від тварини. Чим більше в людині свободи, тим більше вона людина. Тварина у своїх діях керується інстинктами, людина маючи свободу може здійснювати вчинки всупереч інстинктам.

З давніх-давен причетність людини до еліти характеризувалася якраз-таки наявністю в людини свободи. Суспільство вибудовувалося в піраміду, вгорі якої посідали місце найбільш свобідні, нижче менш свобідні, і так до самого низу. За елітою йшло все суспільство, але потрапляли туди лише ті, хто зумів подавити в собі інстинкт самозбереження і відстояти свою честь. Скажімо, якщо хтось підняв свою самооцінку і запретендував на місце в еліті, то ця людина автоматично потрапляла в ситуацію, де їй доводилося робити вибір: або ризикувати життям і цим підтвердити поставлену собі оцінку, або берегти своє життя і змиритися зі своєю завищеною самооцінкою. Таким чином, у кращі часи до еліти суспільства потрапляли лише найбільш сміливі й талановиті, люди духу, а вже на цих людей рівнялися і всі інші прошарки суспільства. В Україні у свій час такою елітою було козацтво.

Що керувало елітою, за що можна ризикувати своїм життям, де логіка? Віддати своє життя «за друґі своя» можна лише тоді, коли ціль людини лежить далеко за межами видимого світу. Якщо людина переслідує цілі, що лежать у рамках життя земного, то власне життя оголошується найвищою цінністю, а коли так, то стати свобідним просто не вийде, в еліту такі не пройдуть.

Саме такі свобідні люди потрібні Проекту, люди, яких не здатні зупинити в діяльності ніякі зовнішні обставини. Не піддатися алкогольній пропаганді самому — це ще не еліта. Не піддатися алкогольній пропаганді самому і захищати від цього інших — ще не зовсім еліта. Не піддатися алкогольній пропаганді самому і захищати від цього інших, що б не сталося — ось де справжня еліта тверезої України. Люди духу — не ті, у яких немає проблем, а ті, що попри всі проблеми і негаразди йдуть до цілі, тому що їх вище «Я» так хоче, і все.

Стосовно теперішньої організації та майбутньої тверезої України ми не плекаємо ілюзій: сподіваємося на краще, та готуємося до найгіршого. Якщо зараз нам важко справлятися з задачами тверезницького руху, жертвуючи лише своїм добробутом, то що зможемо вдіяти в ще гірших обставинах? А коли доведеться жертвувати найдорожчим? Той опір, що чинить алкомафія і реальна влада зараз, — це лише квіточки в порівнянні з тим, що нас чекає у майбутньому, коли тверезницький рух набере впливової сили. Прийняти виклик цьому опору зможуть лише люди духу.

Підсумовуючи все це, можна прописати одну частину Цілі ще точніше. Оскільки наш Проект орієнтується на довготривалий результат, є потреба в створенні фундаменту, на якому тверезість в Україні буде утверджуватися та зберігатися на наступні покоління. Таким фундаментом можуть бути лише люди, причому навіть не свідомі тверезники в широкому розумінні. Врахувавши оточення Проекту, ми прийшли до висновку, що виконати цю роль зможе лише своєрідна еліта. Ця еліта включає в себе надійних, компетентних і в той же час свобідних тверезників.

http://tvereza.pro

13.06.2014 | 580 | Ціль | admin
КОМЕНТАРІ (0):
omForm">
avatar