Маса

Ми не збираємося будувати суспільство, в якому еліта керуватиме натовпом, і тим більше за рахунок приховування знань. Навпаки, ідеальним варіантом для нас була б Україна, 100% жителів якої мають якості тверезницької еліти. Але це нереально, і цей факт доведення не потребує.

Своїм Проектом ми торкаємося вузької сфери життя суспільства. Еліта у нас — це лише еліта у питаннях тверезості, тому якщо всіх інших ми назвемо масою, то слід розуміти під цим лише нееліту в питаннях тверезості. Той, хто в суспільстві вважається елітою, з точки зору Проекту може належати до основної маси, і навпаки — той, хто належить до еліти Проекту, у суспільстві може належати до основної маси. Все залежить від того, яка позиція людини в питаннях Проекту і тверезості загалом.

Мало того, наш Проект навіть не матиме чіткої границі між елітою і основною масою. Хто буде справжньою елітою у нашому Проекті, ми вже визначили, але чітку лінію між нею і масою, якби й захотіли, то провести не змогли б. З огляду на наше поняття про еліту стає зрозуміло, що кількість таких людей буде мізерною. І чим далі від якостей еліти, тим кількість людей збільшуватиметься, але ця закономірність повинна зупинитися на тверезості.

Говорячи простою мовою, основну масу людей ми бачимо тверезою. Ця «маса» включає в себе навіть активістів тверезницького руху, які з якихось причин не змогли ввійти до еліти. Наперед заходячи, скажемо: швидше за все, найбільш поширеною причиною, з якої активіст не зможе увійти до еліти, буде діяльність заради власних інтересів, переслідування приземлених цілей. Яку б велику користь у нашому ділі такі люди не приносили, якими б великими спонсорами не були, скільки б людей не отверезили, поки будуть мислити в рамках земного життя і побуту — елітою не стануть, вони ненадійні.

Також до маси входять ті, що живуть тверезо, в теорії знають про тверезість все, але на практиці окрім того, що подають власний приклад, нічого не роблять. Якими б впливовими, якими б твердими у своїй позиції вони не були, поки перебувають у бездіяльності, елітою не стануть, алкогольній пропаганді такі — не перешкода.

І накінець, мабуть найбільшу частину маси складатимуть всі інші тверезники: релігійні, свідомі, розсудливі, совісні, природні та інші. Серед них можуть бути і активні, і пасивні, і впевнені, і невпевнені. Займатися тверезницькою діяльністю або вивчати собріологію спеціалізовано для них не цікаво, вони себе в цьому не бачать. І це є нормально як для суспільства, так і для окремої людини. У школі викладають анатомію, але не всі продовжують поглиблювати свої знання, і ще менше стають лікарями. Так і в питаннях тверезості: пересічний громадянин буде мати лише поверхневі знання собріології, може ще трохи з релігії, ще може п'ять хвилин поміркує над цим питанням сам; у тверезій Україні цього вистачить, щоб жити тверезо. Усе інше за нього робитиме еліта, а саме — виявлятиме шкідливі «віруси» пропаганди і боротиметься з ними. Наголосимо, такий стан можливий лише в тверезій Україні, де основна маса вільна від алкогольної запрограмованості, де стан тверезницької еліти теж на належному рівні. До такого стану ми і прямуємо.

Тепер, з огляду на нашу «масу», стає ще краще видно, що в Проекті під масою в соціальному плані ніякого приниження не розуміється. В соціальному плані люди з цієї основної маси нічим не гірші за еліту, і не факт, що для тверезості вони зроблять менший внесок. Ми обома руками за те, щоб заради утвердження і збереження тверезості працювали всі — як еліта, так і маса. Поняття «еліта» використовується нами для позначення надійної команди, гаранта втілення цього Проекту в життя.

Для прикладу, поставимо однакове завдання перед людиною з еліти і перед людиною з маси — написати Проект «Твереза Україна». Припустимо, що інтелектуальні та професійні якості у них однакові. Елітному активісту для цього достатньо було б зошита і ручки, він написав би Проект. Активісту з маси знадобилися б всі сприятливі умови: як мінімум, окрема кімната і щоб ніхто не заважав, ноутбук і бажано з інтернетом, хороший настрій, мотивація, здоров'я, надходження спонсорських коштів або зарплата і т. д. І все це не на один день, а на нормальний проміжок часу. Якщо не буде бодай чогось одного — він не напише Проект. Так само не напише при виникненні якихось сімейних негараздів, проблем із навчанням, через власні недоліки тощо.

В однакових ситуаціях і обставинах ці активісти діятимуть по-різному. Активіст еліти — така ж людина, так само має потребу в їжі й одязі, він далеко не досконалий і чутливий до зовнішніх негараздів. Єдине, що так вирізняє його від маси, — первинність дій. Образно кажучи, перед ними обома постають задачі (та й, мабуть, перед всіма людьми на планеті):

  • йти до того, до чого покликаний, до чого закликає вище «Я»;
  • добувати хліб, дбати про добробут, достаток матеріальний.

Еліта і маса піклуються як про перше, так і про друге. Але люди духу на перше місце ставлять своє покликання, а добробут зводять до другорядного, активісти маси навпаки — спочатку облаштувати або зберегти побут, а вже потім можна думати про щось високе.

Типовий активіст еліти всі свої можливості й таланти перш за все вкладає в діло отверезнення, і лише після цього ті ж можливості і таланти використовує для підтримання свого фізичного існування. При цьому по часу він може приділяти більше комерції, працювати цілий робочий день на роботі, але увага і весь його внутрішній світ спрямовані на пошук і роботу заради вищої Цілі.

Типовий активіст маси — це кандидат у народні депутати, єдина «вища» ціль для нього — потрапити до Верховної ради, отримувати там гідну нього самого зарплату і допомагати людям. Ніхто не заперечує, діло хороше і потрібне, але якщо на першому місці гроші та влада, то така людина при першій або другій нагоді зрадить ідеї.

Трохи відійшовши від теми, одразу зазначимо, що тут можна впасти в крайність. Якщо займатися лише високими цілями, геть відкинувши турботу про земне, то вийде хто завгодно — фанат, сектант, але не еліта. Коли ж ціль — обладнати лише своє життя, дорогі цяцьки, модні лахи і таке інше — це хижак, егоїст, звичайний споживач. І перші, і другі мають місце в суспільстві, слід очікувати їх і в тверезницькому русі.

Отже, активіст еліти і активіст маси відрізняються лише внутрішньою налаштованістю, часто зовсім не видимою ззовні. Нерідко людина сама собі не зізнається в тому, що переслідує егоїстичні цілі, то як же ми зможемо відрізнити їх? Ніяк, чіткої лінії між елітою і масою не існує у видимому світі, є лише суб'єктивні ознаки, і ті розмиті. Це одна, перша властивість маси в Проекті.

Друга властивість лежить в області наслідування. Еліта в суспільстві була вказівником для маси, прикладом для наслідування, але не завжди авторитетом. Наприклад, запорізькі козаки мали великий авторитет і вплив на народ у багатьох сферах, не тільки у військовій справі. Вони були елітою і авторитетом. Прикладом неавторитетної еліти можна назвати елітні війська Збройних сил — аеромобільні (десант). Великий ризик, найкраща бойова підготовка, готовність першими прийняти на себе вогневий удар противника не дає сумніватися — це справжня еліта. Але зараз ні елітні війська, ні взагалі Збройні сили не є авторитетом для народу.

Значить, еліта еліті різниця. Якою буде наша еліта, авторитетною чи неавторитетною і в яких питаннях, побачимо пізніше. Але, в будь-якому випадку, суть еліти не зміняюється, вона собі йде до Цілі незалежно, їй все одно. Козаки не робили з себе ідолів (принаймні на початку свого існування), їх возвеличував народ. І десантники не покидають автоматів, якщо авторитетом не являються. Тому в Проекті маса вільна від наслідування еліті. В деякій мірі дух романтизму притаманний і нашій еліті, але на те, що тільки через це народ обиратиме тверезе життя, ми не розраховуємо.

Зараз ми розглядаємо кінцевий стан Проекту, маса в цьому кінці відіграє основну роль. Еліта хоч і найцінніша, та все ж потрібна лише як гарант для підтримання тверезого стану основної маси, тут ми додатково розглянули її властивості.

http://tvereza.pro

13.06.2014 | 455 | Ціль | admin
КОМЕНТАРІ (0):
omForm">
avatar